חדשות ופעילויות


 
 

המטה למאבק בגזענות מזמין אתכם/ן ארגונים ואנשים פרטיים להצטרף לפעילות

 

 

דף ראשי - חדשות

קוואנטום של גזענות

 ● גם כשאתה מצטיין ואתה ערבי, אתה לא נראה.
 ● ישראל עלתה למקום הראשון בתחרות הפיזיקה הבינלאומית, ומנסה לעלות דרגה גם במידת הגזענות.

פרסום ראשון : 10/01/2012   עדכון אחרון:   17/10/2012


ביום 20.9.2012 פורסמה בעיתון "ישראל היום" כתבה תחת כותרת (קוואנטום של הצלחה), שמדברת על הצלחתה של המשלחת הישראלית ממרכז אילן רמון באוניברסיטת בן גוריון בתחרות שנערכה במכון לפיזיקה בווארשה.

באותה כתבה צוינו השמות של הזוכים, אך לא של כולם...

בפרס הראשון (יובל כצנלסון) ואחת הזוכות בפרס השלישי (מאי אלון).  בכתבה צוטט פרופסור ויקטור מלמוד, מנהל המרכז ע"ש אילן רמון באוניברסיטת בן גוריון, המרכז את התוכנית באומרו כי "הצלחנו להראות לעולם מה זה פוטנציאל של ראש יהודי".

על פניו, אכן גאווה יהודית.

אבל מה לגבי המקום השני בתחרות?   את שני הזוכים במקום השני מגד אלפראענה ופארוק אבו-אלחסאן לא הזכירו כלל. כנראה כי אין להם ראש יהודי, או בגלל שהם ערבים ...

מה המסר ששולחות כתבות מסוג זה לציבור הרחב? מה המסר ששולח ראש התוכנית לתלמידיו?

אי אפשר לדלג, במקום להיות גאה בכל המשתתפים במשלחת ולדחוף אותם קדימה הוא שם גבול מאוד ברור בין המשתתפים הערבים ויהודיים דבר שלא רחוק מהאמת שלנו שמלאה בגדרות הפרדה פיזיים ווירטואליים בין שני העמים.

אמירה זו גזענית מכמה טעמים: היא מתעלמת מחלק מהזוכים שהשתתפו במשלחת, רק בגלל השוני התרבותי/ חברתי/ לאומי. אמירה זו מנסה להקנות עליונות של משתתפים מסוימים על אחרים על רקע השתייכותם הלאומית בלבד. ובנוסף לכל זה כתבה זו מנסה למחוק את הנוכחות הערבית במשלחת, והזכייה, למרות שבידיעה באתר האוניברסיטה באנגלית המצב הוא שונה (שם מוזכרים שני הזוכים הערבים, והם גם מופיעים בתמונה של המשלחת שהתפרסמה בעיתון).

חבל שמרצה באוניברסיטה מכובדת כזו בחר להתבטא בגזענות כפי שעשה. הננו מקווים שהוא יבוא על שכרו ומצפים מהאוניברסיטה שתערוך בירור ותנקוט בהליכים משמעתיים כנגד אותו מרצה, והאחראים למחדל הזה..

כתבה כזו מוכיחה שוב שהמערכת האקדמאית אינה נקייה מגזענות...

שמות המשתתפים הזוכים: http://in.bgu.ac.il/ilanramon/Pages/FIRST%20STEP%20TO%20NOBEL%20PRIZE%20IN%20PHYSICS.aspx

 

הכתבה בישראל היום: http://www.israelhayom.co.il/site/newsletter_article.php?id=21508&hp=1&newsletter=20.09.2012