דף ראשי - דוח הגזענות

גזענות במגרשי הכדורגל

פרסום ראשון : 22/03/2011   עדכון אחרון:   23/03/2011


ענף הספורט , התחום התחרותי ביותר אחרי הפוליטיקה, אמור הרי להוות עוד כלי לקידום הסובלנות ולקבלת האחר והשונה. אולם לצערנו זה לא המצב, במיוחד כשמדברים על הספורט העממי והנפוץ ביותר "הכדורגל". ביטויי אהדה לקבוצה באמצעות ביטויי גזענות הם פסולים, והופכים את חוויית הספורט למאיימת, למחדירת אלימות בוטה למגרשים, ולפגיעה אנושה ברוח הספורט. מאז שנת 2005 מפעילה הקרן החדשה לישראל פרויקט משקיפים לתיעוד הגזענות באירועי הכדורגל השונים.

התאחדות הכדורגל נרתמה לפרויקט, והוכח כי ניתן לצמצם את תופעת הגזענות כשמבקשים להוקיע אותה.
עם זאת, טרם מיגרנו כליל את הגזענות במגרשי הכדורגל ונדרש מכל העושים במלאכה עוד מאמץ נוסף על מנת להגיע לכך.
הקרן החדשה לישראל מדווחת על עלייה חדה במקרי האלימות (24%) והגזענות (47%) ביציעי ליגת העל בעונה האחרונה. בית"ר ירושלים מחזיקה בניקוד השלילי הגבוה ביותר, זו השנה השביעית ברציפות. הצד החיובי: הסברה מוגברת של מועדונים ואוהדים.
עוזי דן, הארץ, 13.5.2010   (עליה של 47 אחוזים בהיקף ההסתה לגזענות one)

תכנית בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים (מייסודה של הקרן החדשה לישראל) מסכמת את הסיבוב הראשון של עונת ליגת העל 2010/11 ומפרסמת את דו"ח ההגינות המסכם של הסיבוב הראשון, המבוסס על דיווחים שבועיים של משקיפים סמויים המוצבים דרך קבע ביציעי ליגת העל.
 
נתונים סטטיסטיים ומגמות מובילות בדו"ח הסיבוב הראשון:
ירידה של 36% בהיקף עבירות ההסתה לגזענות: בתקופה המקבילה בעונה שעבר תועדו בזמן המשחקים 36 עבירות, בעוד שהעונה תועדו 23 עבירות. מסך 23 העבירות, אוהדי מכבי ת"א (10 עבירות) ואוהדי בית"ר י-ם (9 עבירות) אמונים על 83% מהיקף עבירות ההסתה לגזענות.
יותר אוהדים מפגינים מודעות להשלכות הגזענות: עלייה של 75% ביחס לתקופה המקבילה בעונה שעברה במספר פעולות הגינוי של אוהדים לקריאות גזעניות נגד בני מיעוטים או נהמות כלפי שחקנים שחומי עור ביציעים השונים. בתקופה המקבילה בעונה שעברה תועדו 20 פעולות גינוי ביציעים, בעוד שהעונה תועדו 35 פעולות גינוי.
ההנהלות והשחקנים יוצאים נגד הגזענות והאלימות: עלייה של 162% ביחס לתקופה המקבילה בעונה שעברה במספר פעולות יזומות מצד הנהלות הקבוצות והשחקנים, לרבות: חלוקת מנשרים ביציעים, פניה לאוהדים דרך מערכת הכריזה, גינוי לגילויי גזענות מצד השחקנים בזמן המשחקים וכיו"ב. בתקופה המקבילה בעונה שעברה תועדו 13 פעילויות יזומות ע"י ההנהלות, בעוד שהעונה תועדו 34 פעילויות יזומות.
27 עבירות אלימות בתקופה הנתונה: בתקופה המקבילה בעונה שעבר תועדו בזמן המשחקים 16 עבירות (10 אירועים של השלכת חפצים ו6 אירועים של אלימות פיסית) בעוד שהעונה תועדו 27 עבירות: 15 אירועים של השלכת חפצים ו12 אירועים של אלימות פיסית בין אוהדים. אוהדי מכבי ת"א (4 אירועים של השלכת חפצים), מכבי חיפה (7 אירועים של השלכת חפצים) הפועל אשקלון (2 אירועים של אלימות פיסית, 2 אירועים של השלכת חפצים) ובית"ר י-ם (4 אירועים של אלימות פיסית) אמונים על 70% מסך עבירות האלימות.
התקיימו שלושה אירועים ציבוריים בשיתוף הנהלות הקבוצות, השחקנים וחוגי האוהדים, אירועים שהמיקוד בהם הינו העלאת המודעות לחשיבות המשחק ההוגן ומיגור הגזענות והאלימות מהחברה.
בהמשך לעונה שעברה, מכבי חיפה ומ.ס. אשדוד ממשיכות בקיום הסברה במשחקי הבית של הקבוצות: חיפה מדפיסה ע"ג הכרטיסים את המסר:" בחיפה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש" ואף מקרינה ע"ג המסך האלקטרוני כתוביות ברוח זו. אשדוד מציבה שלט גדול במרכז המגרש שתוכנו:" באשדוד יש מקום לכולם – בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש". העונה מכבי ת"א, בית"ר י-ם, עירוני ק.שמונה, הפועל חיפה ומכבי נתניה הצטרפו למעגל ההסברה לקידום המודעות להשלכות הגזענות והאלימות על הכדורגל הישראלי.
 
מדד ההגינות – ציון משוקלל לאחר 15 מחזורים
דירוג
קבוצה
ציון
מיקום בעונה שעברה
1
עירוני ק.שמונה
8
עלתה ליגה
2
מכבי נתניה
10
1
3
הפועל רמת-גן
11
2
4
הפועל פ"ת
12
10
5
מ.ס. אשדוד
12
6
6
מכבי פ"ת
12
7
7
הפועל עכו
12
9
8
הפועל ת"א
13
11
9
מכבי חיפה
13
3
10
הפועל חיפה
13
4
11
הפועל ב"ש
13
10
12
בני יהודה ת"א
13
5
13
הפועל איחוד בני סכנין
14
14
14
הפועל אשקלון
15
עלתה ליגה
15
מכבי ת"א
21
15
16
בית"ר י-ם
21
16
 
דירוג קבוצות בעלות מאזן נקודות זהה נקבע לפי כמות הקהל הממוצעת לאורך הסיבוב, לאמור: קבוצה בעלת קהל גדול יותר תמוקם גבוה יותר במדד ההגינות.
 


 

פעילויות הסברה וחינוך של ההנהלות וחוגי האוהדים
 
בהמשך לעונה שעברה, מכבי חיפה ומ.ס. אשדוד ממשיכות בקיום הסברה במשחקי הבית של הקבוצות: חיפה מדפיסה ע"ג הכרטיסים את המסר:" בחיפה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש" ואף מקרינה ע"ג המסך האלקטרוני כתוביות ברוח זו. אשדוד מציבה שלט גדול במרכז המגרש שתוכנו:" באשדוד יש מקום לכולם – בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש".
העונה מכבי ת"א, בית"ר י-ם, עירוני ק.שמונה, הפועל חיפה ומכבי נתניה הצטרפו למעגל ההסברה לקידום המודעות להשלכות הגזענות והאלימות על הכדורגל הישראלי.
הנהלות המועדונים
מ.ס. אשדוד
כחלק מההיערכות למשחקי הבית, המועדון מציב שלט פרסום גדול במרכז המגרש – מול היציע המרכזי – שנושא את המסר:" באשדוד יש מקום לכולם - בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש. באשדוד יש מקום לכולנו". מסר זה מודפס כמו כן ע"ג כרטיסי הכניסה למשחק.
מכבי חיפה
המועדון הראשון בישראל שקיים הסברה במשחקיו. כתוביות הסברה כנגד הגזענות והאלימות מוקרנות בפתח המשחק ובמחצית ע"ג המסך האלקטרוני שבאצטדיון. ע"ג כרטיסי הכניסה למשחק מודפס המסר:" בחיפה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש".
הפועל חיפה
החלה לאמץ העונה את הצעדים שמכבי חיפה נוקטת במשחקיה (פירוט לעיל).
בית"ר י-ם
עקב קריאות גזעניות חוזרות ונשנות במשחקיה, הקבוצה נענשה עד כה בשלושה משחקים ללא קהל, ובנוסף בשני משחקים בהם היציע המזרחי נסגר.
בתגובה, הנהלת הקבוצה נוקטת העונה צעדי הסברה חסרי תקדים ביחס להנהלות בית"ר בשנים עברו:
בתחילת המשחק הכרוז מבקש מהקהל להימנע מקריאות גזעניות ומעשי אלימות. בכל פעם שהחלק המסית בקהל קורא קריאות גזעניות, מערכת הכריזה באצטדיון מנגנת שירים (להשתקת הקריאות). כמו כן, שלט ענק נפרס מס פעמים ברחבי האצטדיון, שתוכנו:" אלימות וגזענות לא במגרש שלנו!".
מכבי ת"א
בדומה לבית"ר, גם מכבי ת"א נפגעה העונה מהרשעות בית הדין של ההתאחדות עקב קריאות גזעניות בקהל. הקבוצה נשאה בקנסות של 120,000 ₪ ובקיום שלושה משחקי בית ללא קהל, בנוסף לסגירת יציעים 11-10 לשני משחקים נוספים.
כתוצאה מכך הקבוצה יצאה לקמפיין הסברה (החל מהמחזור ה7) במשחקי הבית של הקבוצה: עם עלייתם לכר הדשא, שחקני הקבוצה מציגים בפני הקהל כרזה הנושאת את המסר:" בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים". שחקן נבחר של הקבוצה (שטראובר, בוזגלו, אלברמן ועוד) פונים במיקרופון לקהל במסר של אחווה והימנעות מקריאות גזעניות והשלכת חפצים אל המגרש. במסגרת תוכניות משחק שההנהלה מחלקת במגרש, מובאים מסרים, טורי דעה וסיפורים אישיים של אוהדי הקבוצה הנאבקים בתופעות הגזענות והאלימות.
עירוני קרית שמונה
זוכת אות הקבוצה ההוגנת של הסיבוב הראשון, בזכות קהל אוהדים שלא היה מעורב באף תקרית אלימה או גזענית והנהלה המקדמת פעילות הסברה בנושא: ייזום פאנל בית ספרי באזור בנושא חשיבות השחקנים במאבק למיגור הגזענות והאלימות.
במסגרת משחקי הקבוצה, נפרס שלט ענק בראש היציע שנושא את הכיתוב: קרית שמונה אומרת לא לאלימות. בכניסה למשחק, מוצבות דיילות המחלקות מנשרים הקוראים לאוהדי הקבוצה לנקוט בעידוד הוגן, ולצד הקריאה תמריץ: במידה והקבוצה תזכה בפרס הקבוצה ההוגנת של העונה (מפעלה של תכנית בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים), אזי הנהלת הקבוצה תחלק פרסים יוקרתיים לאוהדיה, לרבות: טיסה עם הקבוצה בקיץ למחנה האימון.
כמו כן, איזי שרצקי החליט לתרום לחוג האוהדים אביזרי עידוד בשווי של 5000 ₪ כהוקרה להגינותם.
 
מכבי נתניה
הנהלת המועדון, בשיתוף עמותת האוהדים, החליטו להציב באופן קבוע בלב יציע האוהדים כרזה שתוכנה:" אוהדי מכבי נתניה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים".
מוקדם יותר העונה התקיימה במתחם האצטדיון בימת ההייד-פארק הראשונה בספורט הישראלי, בשיתוף הנהלת הקבוצה.
 
חוגי אוהדים נאבקים בגזענות ובאלימות
מחזור 3
קבוצת אוהדים צעירים של הפועל ת"א נהמו לשחקנה השחור של הפועל עכו, גאקו עראפת. בתגובה הם הושתקו באופן מיידי ע"י שאר אוהדי הקבוצה.
מחזור 4
כ100 אוהדים של בית"ר י-ם גינו במהלך המשחק את הקריאות הגזעניות נגד סלים טועמה.
מחזור 5
במחצית המשחק, קבוצות הילדים של הפועל ב"ש ובני סחנין קיימו משחק ראווה ברוח המאבק נגד הגזענות והאלימות. ביוזמת הקבוצות הילדים שיחקו על כר הדשא ובתום המשחק נופפו לאוהדי הקבוצות.
מחזור 8
אוהדי מכבי נתניה השתיקו בהצלחה קריאות גזעניות נגד ערבים מצד אוהדים בודדים של הקבוצה.
מחזור 11
עמותת אוהדי מכבי נתניה, בשיתוף הנהלת הקבוצה, החליטו להציב באופן קבוע בלב יציע האוהדים כרזה שתוכנה:" אוהדי מכבי נתניה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים".
מחזור 13
זה השבוע השלישי ברציפות שאלפים מאוהדיה של בית"ר י-ם מגנים בתקיפות את הקריאות הגזעניות מצד כמה מאות אוהדים מסיתים של הקבוצה.
 
גילויי גזענות ומעשי אלימות: אירועים חריגים
מחזור 3
עם עליית הקבוצות למגרש, אלפי אוהדיםשל מכבי ת"א קראו:"תנו לצה"ל לנצח - לזיין את הערבים". קריאה זו חזרה על עצמה בעוצמה רבה עוד מס פעמים לאורך המשחק.  שחקנה השחור של בני סכנין, יא יא פטי, זכה לנהמות נגדו לאורך המשחק מצד מאות אוהדים, שקראו בנוסף מס פעמים במחצית הראשונה:" אין ערבים – אין פיגועים...מוחמד מת". אלפי אוהדים של הקבוצה קראו כמו כן לאורך המשחק:" פה זו מדינת היהודים, סלים טועמה מחבל". במהלך המשחק ע מאמן סחנין, עבאס סואן, התעמת עם מספר אוהדים של מכבי ת"א.
מחזור 6
במחצית השנייה ולקראת תום המשחק האוהדים של הפ ב"ש ומ.ס. אשדוד החלו להתגרות אחד בשני:" אין יציאה...אנחנו נזיין אתכם" (בעיקר מצד אוהדי ב"ש). לקראת סיום המשחק הושלכו חפצים רבים בין היציעים, ובשלב מסוים כל אוהדי ב"ש התפנו מהיציע לאחר שנזרקו אבנים אליהם מחוץ לאצט. אוהד של אשדוד זרק חפץ על הקוון בדק ה-90, מה שגרם לפיצוץ המשחק ע"י השופט והתפרעות ביציעים למשך דקות ארוכות.
מחזור 6
כ-2000 אוהדים של בית"ר י-ם קראו מספר פעמים לאורך המשחק:" טועמה מחבל", ובתקרית אחת מאות מאוהדי הקבוצה קראו:" מוות לערבים". אוהדי בית"ר י-ם ובני יהודה התגרו אחד בשני לאורך המשחק, ובדק הסיום מחנות האוהדים החלו להשליך חפצים מהיציעים, לרבות כסאות שנתלשו והושלכו לכל עבר. המאבטחים לא הצליחו להשתלט על המהומה, מה שגרר את כניסת השוטרים ליציעים.
מחזור 6
מאות עד אלפי אוהדי מכבי ת"א נהמו מספר פעמים לוינסנט אניימה, שוערה השחור של הפ ת"א. כמו כן במהלך המשחק אירעה קטטה ביציע אוהדי הקבוצה בין כמה אוהדים.
מחזור 6
קומץ אוהדי סחנין יידו לאחר המשחק אבנים על אוטובוס אוהדים של מכבי חיפה.
מחזור 7
כ1000 אוהדים של בית"ר י-ם, יושבי היציע המזרחי, קראו בדק ה-84 למשחק:" מוות לערבים". במהלך המשחק אוהדי הקבוצה קרו מס רב של פעמים "מחבל" אל עבר שחקני בני סחנין, כל אימת שהאחרונים נגעו בכדור.
מחזור 11
עם רדתם לחדר ההלבשה בתום המשחק, הושלכו לעבר שחקני הפועל חיפה מקלות עידוד רבים מקרב יציע ג, המאוכלס ע"י אוהדי מכבי חיפה. המתיחות בין אוהדי הפועל חיפה למכבי חיפה החלה עם שירי שמחה לאיד של אוהדי הפועל על רקע אובדן האליפות אשתקד של מכבי, כשמנגד קבוצת אוהדים ביציע ג הניפה כרזה שעליה צוין תאריך התאבדותו של רובי שפירא ז"ל, ובנוסף קבוצת אוהדים זו ביזתה את זכרו בשירה שנוסחה:" רובי (שפירא) עכשיו בגיהנום, ומי שלא קופץ אדום".
 
מחזור 17 /8.1.11-10.1.11
 
קטטה בין אוהדי בית"ר י-ם על רקע ההתנגדות להסתה ביציע
אירועים חיוביים בולטים:
• חלקים מאוהדי בית"ר י-ם המשיכו אמש בהתנגדות לקריאות הגזעניות נגד ערבים, וההסתה נגד איציק קורנפיין: בתחילת המשחק קבוצה של כמה עשרות אוהדים שרקה בוז כנגד הקריאות הנ"ל, דבר שגרר תגרה בין הצדדים. התגרה הופרדה ע"י כוחות האבטחה שהרחיקו מהיציע כמה מתפרעים.

• מכבי ת"א ממשיכה בניהול קמפיין ההסברה נגד הגזענות והאלימות: טרם השריקה שחקני הקבוצה הניפו כרזה בפני הצופים, הנושאת את המסר:" בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים". שחקן הקבוצה, יואב זיו, פנה לקהל האוהדים במסר של אחווה, הימנעות מקריאות גזעניות והשלכת חפצים, ובנוסף במסגרת תוכניית המשחק פורסמו כללי התנהגות במגרש כדורגל.

• ר, המשקיף שנכח ביציע אוהדי מכבי ת"א (שער 10), מעיד על הצלחת הקבוצה אמש למנוע השלכת חפצים למגרש:" במהלך המחצית הראשונה זרקו אוהדי מכבי שקית גרעינים על שוער בית"ר ומייד עשרות אוהדים התחילו לצעוק להפסיק לזרוק".

• א, המשקיף שנכח ביציע אוהדי בני יהודה, מעיד על ניסיונות הקהל להתאחד סביב תמיכת הקבוצה, על רקע קריאות ההתפטרות לדרור קשטן:" בסביבות הדקה ה-62 החלו כ-30 אוהדי בני יהודה לקלל את ההנהלה ואת מאמן הקבוצה. קבוצה אחרת של אוהדים השתיקו אותם והחלו בעזרת רוב הקהל לעודד. כך זה נמשך כל כמה דקות עד לסיום המשחק. בסיום המשחק החלה תגרה קלה בין מחנות האוהדים של בני יהודה. התגרה הייתה בין כמה אנשים מבין קבוצות האוהדים שסגרו חשבון בגלל העימות המילולי קודם לכן".

• הנהלתה של עירוני ק.שמונה הציבה שלט פריסה ענק בראש אחד היציעים. תוכן השלט:" קרית שמונה אומרת לא לאלימות".
 
 
 
אירועים שליליים בולטים:

• בדק ה55 אלפי אוהדים של מכבי ת"א קראו:" אין ערבים – אין פיגועים...סלים טועמה מחבל".
• בתחילת המשחק כ1000 אוהדים של בית"ר י-ם קראו:" פה זה ארץ ישראל טועמה. פה זה מדינת היהודים, אני שונא אותך סלים טועמה – אני שונא את כל הערבים". בהמשך המשחק כמה עשרות אוהדים של הקבוצה המשיכו בשירים וקריאות מסיתות מסוג זה. בסוף המשחק הושלך בקבוק שתייה מקרב יציע האוהדים (שער 5) לעברו של רוברטו קולואטי. הבקבוק פגע בשחקן.
• מאות אוהדים של מכבי חיפה קראו לאורך המשחק:" אבי לוזון ניאו-נאצי". 
 
מחזור 18 /15.1.11-17.1.11
אוהדי בית"ר ים נגד הגזענות: המחאה נגד ההסתה התרחבה ליציע המזרחי
משקיפי הקרן החדשה לישראל מדווחים שבמחצית הראשונה מאות מיושבי היציע המזרחי חברו לאלפי אוהדי הקבוצה ביציע המערבי, ויחדיו אלו גינו ואף השתיקו בהצלחה רבה קריאות מסיתות נגד איציק קורנפיין וכנגד הערבים.
אירועים חיוביים בולטים:
• בהמשך למגמה המתפתחת העונה ביציעי טדי, ביום שבת חלקים גדולים של אוהדי בית"ר י-ם התנגדו לקריאות הגזעניות נגד הערבים, ולהסתה נגד איציק קורנפיין: במחצית הראשונה אלפי אוהדים השתיקו בהצלחה את הקריאות, ואילו הנהלת הקבוצה פרשה שלט גדול ע"ג היציע הצפוני, שנושא את המסר:" לא לנהוג בגזענות, לנהוג בהגינות".
•  בזמן שכ200 אוהדים של הפועל ת"א קראו "שתהיה שואה למכבי", מאות מאוהדי הקבוצה שרקו בוז לקריאה המסיתה, שאכן נפסקה בו במקום.
• מאות מאוהדי בני יהודה יצאו לאורך המשחק נגד קומץ של כמה עשרות אוהדי הקבוצה, וזאת עקב הסתה לאלימות מצידם ("הלוואי שתמותו") נגד בעלי הקבוצה, חזי מגן, ומאמן הקבוצה, דרור קשטן.
• הנהלתה של מכבי חיפה הדפיסה ע"ג כרטיסי הכניסה למשחק את הכיתוב:" בחיפה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש!". כמו כן, מסרים ברוח זו הוקרנו ע"ג המסך האלקטרוני שבאצטדיון.
• הנהלתה של מ.ס. אשדוד הציבה שלט גדול במרכז המגרש שתוכנו:" באשדוד יש מקום לכולם – בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש".
 
אירועים שליליים בולטים:
• כ300 אוהדים של בית"ר י-ם (יציע מזרחי) קראו פעם אחת לאורך המשחק:" פה זה ארץ ישראל טועמה, פה זה מדינת היהודים. אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
• מספר בקבוקים הושלכו מקרב יציע אוהדי בני סחנין אל עבר שחקני מכבי ת"א. מ, המשקיף שנכח ביציע אוהדי בני סחנין, מעיד שבמהלך המשחק כ5-10 אוהדים קראו:" מוות ליהודים".
• כ200 אוהדים של הפועל ת"א קראו בדק ה85:" שתהיה שואה למכבי".
• מספר כוסות שתייה וטרופיות הושלכו מקרב יציע אוהדי מכבי חיפה לעברו של ערן לוי, שחקנה של הפועל ב"ש.
 
מחזור 20 /29.1.11-30.1.11 
המחאה כנגד הקריאות הגזעניות בטדי ממשיכה
גם אמש משקיפי הקרן החדשה לישראל דיווחו על התנגדות פעילה מקרב אלפי אוהדי בית"ר י-ם לקריאות המסיתות ע"י חלקים ביציע המזרחי
אירועים חיוביים בולטים:
• אוהדי בית"ר י-ם, יושבי היציע המערבי, שרקו בוז כנגד הקריאות הגזעניות והקריאות נגד איציק קורנפיין, שהושמעו לקראת סוף המשחק ע"י אוהדי הקבוצה – יושבי היציע המזרחי.
• אוהדי מכבי ת"א השתיקו נהמות מצד קומץ אוהדי הקבוצה נגד דניאל אדו, שחקנה השחור של הפועל פ"ת.
• הנהלתה של הפועל חיפה הדפיסה ע"ג כרטיסי הכניסה למשחק את הכיתוב:" בחיפה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש!". כמו כן, מסרים ברוח זו הוקרנו ע"ג המסך האלקטרוני שבאצטדיון.
• הנהלתה של מ.ס. אשדוד הציבה שלט גדול במרכז המגרש שתוכנו:" באשדוד יש מקום לכולם – בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש".
 
אירועים שליליים בולטים:
• בדק ה88 למשחק, מאות מאוהדי בית"ר י-ם קראו:" פה זה ארץ ישראל טועמה, פה זה מדינת היהודים. אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים".
• מאות אוהדים של הפועל ת"א קראו בסיום המשחק:" שתהיה שואה למכבי".
• מאות מאוהדי מכבי ת"א קראו בסיום המשחק:" טועמה מחבל".
• מאות אוהדים של מכבי חיפה קראו במהלך המשחק:" אבי לוזון ניאו-נאצי". 
 
 מחזור 21 /5.2.11-6.2.11
בצל אירועי הדרבי של פ"ת: חילופי מהלומות בין מחנות האוהדים בסיום המשחק בטדי פרצה תגרה ביציע המערבי על רקע רצון רוב הקהל למגר את הגזענות מהיציע.
 
אירועים חיוביים בולטים:

• "אוהב רק את ביתר, שונא את כל השאר, טועמה מחבל, שונא את הפועל, , נמני גרמני, שונא את מכבי, ואיפה ניקולאי? שתה יותר מדי, על הקוראן משתין,שונא גם את סכנין". תוכן מסית זה הושר ע"י מיעוט מאוהדי בית"ר י-ם, יושבי היציע המערבי. בתגובה, אוהדים ביציע ביקשו מן הקומץ המסית לחדול מקריאותיו, דבר שגרר תגרה בין הצדדים.
• עמותת אוהדי מכבי נתניה חילקה למאות אוהדים צעירים של הקבוצה חולצות הנושאות את הכיתוב:" יותר   סובלנות – פחות אלימות".
• הנהלתה של מכבי ת"א ערכה לפני שריקת הפתיחה טקס הוקרה מרגש לזכרו של אבי כהן, הרוב המכריע של האוהדים כיבדו את זכרו במהלך הטקס. לפני השריקה, כרוז מכבי ת"א קרא לאוהדים:" לשמור על ספורטיביות, ולבעוט את האלימות והגזענות מהמגרש".
• הנהלתה של מכבי חיפה הדפיסה ע"ג כרטיסי הכניסה למשחק את הכיתוב:" בחיפה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש!". כמו כן, מסרים ברוח זו הוקרנו ע"ג המסך האלקטרוני שבאצטדיון.
• הנהלתה של עירוני קריית שמונה (הקבוצה ההוגנת של הסיבוב הראשון) הציבה שלט ענק בראש היציע החדש (המערבי) שנושא את המסר:" בקריית שמונה אומרים לא לאלימות".
 
אירועים שליליים בולטים:
• בסיום משחק הדרבי של פ"ת, חפצים הושלכו מקרב יציע אוהדי מכבי פ"ת לעבר שחקני הפועל פ"ת.  ביציאה מהאצטדיון נצפו חילופי מהלומות בין אוהדי מכבי פ"ת לבין אוהדי הפועל פ"ת.
• חרף בקשת הכרוז לאוהדי מכבי ת"א להימנע מקריאות גזעניות, עם שריקת הפתיחה אלפים מאוהדי הקבוצה קראו:" טועמה מחבל". קריאה זו חזרה על עצמה (בהיקפים של מאות עד אלפי אוהדים) מס פעמים לאורך המשחק. אלפים מאוהדי הקבוצה נהמו לוינסנט אניימה במהלך המחצית הראשונה, ואילו במהלך המחצית השנייה מספר חפצים הושלכו מקרב יציע אוהדי הקבוצה לעברו של סלים טועמה.
• מאות אוהדים של הפועל ת"א קראו מספר פעמים במהלך המשחק:" שתהיה שואה למכבי".
 
מחזור 25 /5.3.11-7.3.11
 
תקריות גזעניות ואלימות בארבעה מגרשים
בעקבות הצתת מתחם האימונים של בית"ר י-ם: תכנית בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים, מייסודה של הקרן החדשה לישראל,  מגנה ביתר שאת את המעשה הנפשע וחסר האחריות, שרק מעמיק ומנציח את המתח והאלימות בין האוהדים. רכז התכנית, אוהד איל:" מי שאחראי להצתה אינו אוהד כדורגל, ולבטח לא מייצג את מרבית אוהדי הפועל ת"א או בית"ר ירושלים. בזכות אבטחת המשחק הקפדנית אמש נמנעו התנגשויות אלימות בין אוהדי הקבוצות. מדובר בקבוצה קטנה של עברייני כדורגל, המשחירים פעם אחר פעם את פני המשחק שאותו כולנו אוהבים".
 
אירועים חיוביים בולטים:
- אוהדי מכבי נתניה הניפו בראש היציע המרכזי כרזה צהובה, עליה כתוב:" אוהדי מכבי נתניה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים".
- מכבי ת"א ממשיכה בניהול קמפיין ההסברה נגד הגזענות והאלימות: טרם השריקה שחקני הקבוצה הניפו כרזה בפני יושבי תא הכבוד, הנושאת את המסר:" בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים". כמו כן, כרוז הקבוצה פנה לאוהדים בבקשה להימנע מאלימות וגזענות.
- הנהלתה של מכבי חיפה הדפיסה ע"ג כרטיסי הכניסה למשחק את הכיתוב:" בחיפה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש!". כמו כן, מסרים ברוח זו הוקרנו ע"ג המסך האלקטרוני שבאצטדיון. אוהדי הקבוצה עודדו בתחילת המשחק את יניב קטן, לאור מצבו הבריאותי.
 
אירועים שליליים בולטים:
- אלפים מאוהדי בית"ר ירושלים קראו במשך 4 דקות לאורך המחצית השנייה:" אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים". בכל נגיעה של טוטו תמוז, שחקנה שחום העור של הפועל ת"א, חלקים גדולים בקהל נהמו לעברו. בנוסף, מקרב היציע המזרחי מאות אוהדים קראו מספר פעמים נגד תמוז:" תנו לטוטו בננה".
- מספר אוהדים של הפועל באר-שבע התקוטטו במשך דקות ארוכות ביציע 5, וזאת לאחר ויכוח שפרץ על רקע הצורך לתמוך בשחקנים ובמאמן אל מול ניסיון חלקים מהקהל לצאת כנגד הקבוצה. א, המשקיף שנכח ביציע, מעיד:" הסדרנים ששהו במקום פחדו להתערב, ורק לאחר כרבע שעה כוח שיטור הגיע למקום ופיזר את הקטטה".
- אלפים מאוהדיה של מכבי חיפה שרו מספר פעמים לאורך המשחק כנגד זכרו של רובי שפירא:" הוא רצה רק לתת, ברוך השם עכשיו הוא מת. רובי נמצא עכשיו עמוק בגיהנום ומי שלא קופץ אדום".
בסיום המשחק הושלכו בקבוקים מקרב שער 11 של אוהדי מכבי ת"א לעבר שוער הקבוצה, לירן שטראובר. - - אלפים מאוהדי מכבי ת"א קראו בדקה ה60:" אבי לוזון מת". עשרות אוהדים של הקבוצה קראו שלוש פעמים לאורך המשחק:" סלים טועמה מחבל".
לאחר מיתון מתמשך העונה בעוצמת והיקף קריאות ההסתה לגזענות מקרב חלקים של אוהדי בית"ר י-ם, אמש עוצמת הקריאות כנגד הציבור הערבי עלתה מדרגה
 
מחזור 26 /12.3.11-14.3.11
בלשון זו שרו וקראו כמה מאות מאוהדיה של בית"ר י-ם.
אירועים חיוביים בולטים:
• קפטן מכבי חיפה, ניר דוידוביץ, וקפטן הפועל חיפה, אייל טרטצקי, פנו לקהל האוהדים לפני שריקת הפתיחה במסר של משחק הוגן וספורטיבי. הנהלתה של הפועל חיפה הדפיסה ע"ג כרטיסי הכניסה למשחק את המסר:" בחיפה בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרש".
• אוהדי הפועל חיפה עודדו את שחקניהם בתום המשחק, חרף ההפסד.
• הנהלתה של עירוני קריית שמונה מציבה שלט ענק ע"ג היציע המערבי, שתוכנו:" קריית שמונה אומרת לא לאלימות".
 
אירועים שליליים בולטים:
• בסיום המשחק כ200 אוהדים של בית"ר י-ם קראו:" מוות לערבים". כמה מאות אוהדים של הקבוצה קראו שלוש פעמים לאורך המשחק:"...טועמה מחבל...על הקוראן משתין,שונא גם את סכנין". עם כניסתו של אייזיק אובודו אוקוצה למשחק, קבוצה של כ50 אוהדים קראה:" תנו לאוקוצה בננה". אפסנאי הקבוצה, מאיר הרוש, הגיב לפרובוקציה של אוהדי הפועל ר"ג ("מאיר הרוש לא יודע קרוא וכתוב") בהנפת אצבע משולשת לעברם האוהדים.
• כ1000 אוהדים של הפועל ת"א קראו מספר פעמים:" שמעון מזרחי תתאבד כבר...מכבי ליפן".
• עם חילופו של וויאהם עמאשה מספר אוהדים של מכבי ת"א מחאו לשחקן כפיים. עד מהרה התפתחה קטטה ביציע אוהדי מכבי ת"א בין אוהדים שהתנגדו לעידודו של השחקן לבין התומכים בכך. כוח של שוטרי מג"ב נכנס ליציע ופיזר את המהומה.
• כ100 אוהדים של הפועל באר-שבע קראו מספר פעמים לאורך המשחק לגיא עזורי:" הלוואי שתהיה לך תאונה".
• נפץ קטן התפוצץ ביציע אוהדי בני יהודה. לא היו נפגעים.
 
מ.ס כרמיאל/צפת אמורה היתה לארח בשבת את אום אל פאחם שמגיעה עם אלפי אוהדים. המשטרה שחששה כי הפסד של א.א פאחם יגרום להתפרעות בעיר החליטה לסגור את המגרש. "למשטרה כרגע אין מספיק כוח אדם על מנת להתמודד עם כמות אוהדים כה גדולה"
אום אל פאחם נמצאת במקום הראשון בטבלה וניצחון במשחק עשוי לקבוע את עלייתה לליגה הלאומית. בעקבות כך צפויים להגיע למגרש אלפים מאוהדי הקבוצה.
גלית פרי, דוביק אריאל, mynet, 28.4.2010
 
אל ההאשמה הראשונית של התפרעות אוהדים במשחק מול בני יהודה מלפני שבוע, הצטרף הבוקר (ג) כתב אישום נוסף נגד הקבוצה על קריאות גזעניות מצד הקהל אתמול במשחק מול בני סכנין.
יניב טוכמן, nrg, 26.10.2010             
 
"הפועל תל אביב - מכבי חיפה", ערוץ 1, 20:45לפני חודש צוטטו בעיתון מעריב תכנים שאמר כביכול דני נוימן, פרשן הכדורגל הבכיר של ערוץ 1 בשיחה פרטית במקום ציבורי. על פי הפרסומים, הכריז נוימן שהוא שונא את אוהדי הפועל תל אביב וקרא לבצע בהם טרנספר יחד עם ערביי ישראל.
מורן שריר, הארץ, 28.2.2011   
עוזי שעיה טען בערעור שהאוהדים שרו: "אני לא גזען, טועמה פועל בניין". בית הדין הפך את העונש למשחק אחד על תנאי שבוע לאחר שספגה מבית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל עונש של משחק ללא קהל בפעם הרביעית העונה, הצליחה מכבי תל אביב בערעורה והביאה לביטול העונש שניתן לה בגין קריאות גזעניות מול הפועל תל אביב. בית הדין העליון החליט להפוך את את העונש למשחק ללא קהל על תנאי, כשיתר חלקי העונש נותרו בעינם.
במכבי תל אביב קיבלו בסיפוק את ההחלטה, אולם גורם במועדון אמר: "בית הדין העליון התחשב הפעם בבקשתנו והעונש הוקל, אבל אוהדי הקבוצה צריכים להבין ולזכור שבכל מקרה נוסף של אלימות או גזענות נוענש בחומרה רבה ועל כן רצוי שכל האוהדים יקחו זאת בחשבון ויוקיעו מתוכם את המתפרעים ואת אלו שקוראים קריאות גזעניות. בית הדין יכול להתחשב פעם אחת, אבל בפעם הבאה נוענש ובחומרה".
רענן ברנובסקי, וואלה, 2.3.2011  
שחקני הקבוצה נפגשו עם האוהדים, ולבנו את הבעיות בין הצדדים. השחקן סיפר כי הוא נפגע מהקריאות על רקע מוצאו והכחיש את המעבר למכבי חיפה: "הציעו לי בעבר, אבל נשארתי בהפועל". כ-6,000 אוהדים הבטיחו את מקומם בדרבי כיוואן סיפר כי מה שמפריע לו היו בעיקר היו קללות על רקע מוצאו, והאוהדים גינו בתוקף והוקיעו כל גינוי של גזענות. לאחר הדברים של אראל וכיוואן סיכמו האוהדים כי מבחינתם הפרשה מחוסלת וכי הצדדים פותחים דף חדש.
עדי סרדס, ynet, 9.3.2011 
 


 

דו"ח הגזענות של "הליגה ה-6 באירופה": אוהדי בית"ר קיללו את טועמה, בב"ש פרצו בקטטה שהבהילה את הסדרנים, ומשער 11 נזרקו בקבוקים על שטראובר  דו"ח ההגינות של ליגת העל לכדורגל למחזור 25 מטעם התוכנית, "בועטים את הגזענות והאלימות מהמגמרשים" מייסודה של הקרן החדשה לישראל פורסם היום (שלישי) והציג תמונה שלילית ועגומה של מחזור הכדורגל שלנו, כשבמוקד האירועים השליליים צוינו עליית המדרגה בקריאות הגזעניות של חלק מאוהדי בית"ר ירושלים נגד הציבור הערבי והצתת מתחם האימונים של בית"ר ירושלים.
על-פי הדוח אלפים מאוהדי בית"ר קראו במשך ארבע דקות: "אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים", ונגיעותיו של תמוז בכדור נענו בנהימות מעבר הקהל ואף קראו: "תנו לטוטו בננה".
אירועים שליליים נוספים היו קטטה בין אוהדי באר שבע. הסדרנים אגב, פחדו להתערב באירוע ורק כוח השיטור הצליח להשתלט על המהומה. בנוסף, אלפים מאוהדי מכבי חיפה ביזו את מותו של הבעלים לשעבר של הפועל חיפה, רובי שפירא.אוהדים של מכבי תל אביב שישבו בשער 11 השליכו בקבוקים לעבר לירן שטראובר ואלפים מאוהדי הקבוצה קיללו את אבי לוזון וסלים טועמה.עם זאת, לא הכל שלילי מספר אירועים חיוביים כן נרשמו ביניהם כרזות של אוהדי נתניה ומכבי תל אביב בגנות הגזענות והאלימות.
מערכת one, 8.3.2011

המטה למאבק בגזענות בישראל

http://www.fightracism.org/Article.asp?aid=75